top of page
  • Mara Tour

ZAMANDA YOLCULUK: MAURİTİUS ÇAY TARLALARI

Yapılacaklar listenizde olması gereken Çay Rotası, çay üretiminin önemi hakkında fikir sahibi olurken, sizi zengin sömürge tarihi ile Mauritius'un ilk günlerine götürecek bir yolculuk. Şimdi size çay rotasında yer alan ve sizi adanın sömürgecilik dönemine götürecek 3 tane çay evinden bahsedeceğiz.


Mauritius Çay Tarlaları
Çay Tarlaları

Le Domaine des Aubineaux

Bu rotanın ilk durağı, eski bir kolonyal ev olan, Le Domaine des Aubineaux. Bu muhteşem kolonyal evde kendinizi zamanda geri adım atmış gibi hissedeceksiniz.

Domaine, adını evin sahiplerinden alan Maison Gimbeau olarak da bilinir. 1872 yılında inşa edilmiş ve yenilenmiş olmasına rağmen, sahipleri mobilyaları, dekorasyonu ve kişisel eşyaları ile evi olduğu gibi korumuş. Bu kolonyal ev, antika ama inanılmaz derecede şık bir dekora sahip toplam 27 odaya sahip. Odalarda bulunan eşyalar bugüne kadar bozulmadan saklanmış. Evde en kaliteli ahşaptan yapılan farklı mobilyalar sergileniyor: tik, gül ağacı, abanoz ve tarçın.


Bois Chéri Müzesi ve Fabrikası

Le Domaine des Aubineaux'daki ziyaretin ardından bir sonraki durak çay fabrikası Bois Cheri.

Bölgeye girdiğinizde her yerde çay aromalarının kokusunu alacaksınız. Çayın tarihi hakkında birçok bilgi veren küçük bir müze gezisiyle tura başlayabilirsiniz. Bois Cheri’nin hikayesi, Çin'den çayın geldiği 1768'de başlıyor. Çayın nasıl ekilip hasat edildiğinden çayın gerçek üretimine kadar çay yapma sürecini keşfedeceksiniz. Müzede ayrıca kolonyal dönemde adada çay taşımak için kullanılan eski bir tren de bulunuyor. Gezinin ardından, çay tarlası manzarasına karşı Mauritius'un popüler egzotik aromalara sahip çaylarının tadımını yapabilirsiniz.


Le Domaine de Saint Aubin

Bir sonraki durağımız, bir başka antik ve eski mimari yapı olan Saint Aubin.

Saint Aubin, 1819 yılında bir değirmenin yakınında inşa edilmiş. Başlangıçta şeker plantasyonu sahiplerinin evi olarak kullanılıyormuş. Bugünse ulusal mimari mirasın bir parçası olarak kabul ediliyor. Evin oturma odası, yerel ve otantik yemekler sunan bir restorana ev sahipliği yapıyor. Restoran, birçok turistin ve yerel halkın da tercih ettiği Mauritius yemekleri sunuyor. Restoranın imza yemeği, kendi yetiştirilmiş vanilyalarını kullanarak yaptığı ünlü vanilyalı tavuğudur.

34 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


  • alt.text.label.Instagram
bottom of page